понедељак, 2. мај 2011.

Dvorski kompleks na Dedinju otvara vrata posetiocima

05. 04. 2011. 08:00h | Vestionline
Dvorski kompleks na Dedinju, od narednog vikenda pa sve do 31. oktobra, bice otvoren za turisticke obilaske, a prva ovogodišnja tura pocela je obilaskom organizovanim za predstavnike medija, koje su pozdravili princ Aleksandar i princeza Katarina Karadordevic.

Beli dvor bice otvoren za posetioce svakog vikenda

Kraljevski i Beli dvor bice otvoreni za posete svakog vikenda, a posetioce ce kroz dvorski kompleks voditi profesionalni turisticki vodici.

Tokom dvocasovnog obilaska, posetioci ce imati priliku da se upoznaju sa istorijom, umetnošcu i drugim znamenitostima rezidencije, a programom je predvidena i poseta dvorskoj crkvi Svetog Andreja Prvozvanog, zaštitnika kraljevske porodice Karadordevic.

Posete za strance bice organizovane uz vodice na engleskom jeziku, a uz prethodne najave posete se mogu organizovati i radnim danima. Dvor na Dedinju, graden u periodu 1924-1929. godine licnim sredstvima i po nalogu kralja Aleksandra I, po projektu Živojina Nikolica i Nikolaja Krasnova, sazidan je od belog kamena u srpsko-vizantijskom stilu.

Kraljevski Dvor je bio dom kralja Aleksandra I i kralja Petra II, a danas u njemu žive princ Aleksandar II Karadordevic sa clanovima porodice. Zgrada Belog dvora, koji se nalazi u istom kompleksu sa kraljevskim dvorom, zidana je po želji kralja Aleksandra I kao rezidencija za njegove sinove Petra, Tomislava i Andreja.

Zgradu, koja je gradena od 1934. do 1937. godine, projektovao je arhitekta Aleksandar Ðordevic, a u njeu se uselio knez Pavle sa svojom porodicom u ocekivanju kraljevog punoletstva.

U prizemlju ove klasicisticke zgrade nalazi se veliki svecani hol i niz salona opremljenih u stilu Luja XV i Luja XVI sa venecijanskim lusterima. Tu je i dvorska biblioteka koja je imala oko 35.000 knjiga i svecana trpezarija nameštena u stilu cipendejla.

Odlukom Vlade Srbije iz 2010. godine, dvorski kompleks na Dedinju, sa pokretnim stvarima u njemu koje imaju poseban kulturni i istorijski znacaj, dobio je status kulturnog dobra.


This post was made using the Auto Blogging Software from WebMagnates.org This line will not appear when posts are made after activating the software to full version.

Нема коментара:

Постави коментар